GETPAID20.PL

4

Co nowego?

Obrazek - uścisk dłoni rąk negocjacje - getpaid20.pl

Negocjowanie podwyżek w sieciach afiliacyjnych, czyli jak zarabiać więcej

Doświadczeni mentorzy, aktywna społeczność i ponad 152 poradniki w jednym miejscu!

Dzisiejszy wpis dotyczy tego w jaki sposób zarabiać więcej – działając cały czas tak samo. Swoje zarobki możesz zwiększyć na dwa sposoby – negocjując podwyżkę stawek z serwisem w którym obecnie działasz lub zmieniając serwis. Oczywiście nie mam tu na myśli po prostu zmiany serwisu (chociaż i taka opcja często bywa wystarczająca), mam tu na myśli zmianę połączoną z negocjacją.
Doświadczenie z negocjowaniem podwyżki stawek i szukaniem korzystniejszych ofert zebrałem zarabiając poprzez promowanie gier w modelu CPR – i tymi przykładami będę się posługiwał we wpisie. Mam szczerą nadzieję, że moje rady pozwolą Ci wypracowywać większe przychody. Negocjowanie stawek nie jest jednak aż tak proste, jak mogłoby się to z pozoru wydawać. Kiedy masz szansę na podwyższenie stawki? Jak się do takich negocjacji przygotować? Co zrobić w przypadku odmowy? Zapraszam do lektury 🙂

Wstęp do negocjowania podwyżki stawek w sieciach afiliacyjnych

Powinno być dla nas jasne, że serwisy w których zarabiamy, to firmy nastawione na maksymalizację zysku. Ich właściciele zarabiają najwięcej wtedy, gdy koszty są jak najniższe – a oferowana wydawcom stawka to właśnie koszt (publicznie, np. na forach, serwisy mogą nazywać ją inwestycją – ale jest to zdecydowanie ich koszt). Osoby zarządzające firmą starają się utrzymywać koszty na jak najniższym poziomie – przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności serwisu. Szanse na to, że dany serwis będzie chciał sam z siebie zwiększyć koszty, bez wyraźniej potrzeby, są minimalne. Chcę przez to powiedzieć, że raczej nie powinieneś spodziewać się niespodziewanego e-maila z informacją o niespodziance w postaci podwyżki stawki. Żeby zarabiać więcej, najczęściej sam powinieneś się o to postarać.
Sieci afiliacyjne działają na zasadzie pośrednictwa. Same w sobie otrzymują od reklamodawców więcej pieniędzy, niż my otrzymujemy za zdobycie tzw. “leada”. To właśnie różnica ich i naszej stawki stanowi przedział w którym możemy negocjować. Jednocześnie ten sam reklamodawca może ponosić inne koszty w zależności od sieci z którą współpracuje, co np. w branży gier (cpr) jest powszechne. Dzięki temu w “sieci X” są inne stawki, niż w “sieci Y” dla takich samych ofert. W obu sieciach są też inne przedziały negocjacyjne. Oczywiście podobnie jest w innego rodzaju sieciach/serwisach, gry to tylko przykład którym się posługuję w tym wpisie.

 

Kiedy i jak negocjować podwyżkę stawek?

Każdy moment jest dobry, by zapytać o zwiększenie stawki – ale największe szansę na powodzenia mamy gdy generujemy dla danej firmy spory obrót. Jeśli jesteś dobry w tym co robisz, szkoda by było abyś przeszedł do konkurencji – w ten sposób myśli każdy account manager. W momencie w którym – właśnie z takiej pozycji – zaczynasz negocjacje (w obliczu możliwej utraty trybika w swojej maszynie) jesteś dla serwisu bardziej inwestycją, niż kosztem. Jeżeli nie będziesz negocjował i rozglądał się za lepszymi ofertami – cały czas pozostaniesz kosztem. To Ty możesz kontrolować swoją sytuację poprzez stałą analizę rynku na którym działasz. Jeśli chodzi o gry, powinieneś stale sprawdzać jak wyglądają stawki dla poszczególnych kampanii w róźnych serwisach i utrzymywać kontakt z ich supportami. Jeżeli w innym serwisie jest wyższa stawka dla gry, którą promujesz – powiedz o tym administracji swojego obecnego serwisu i zapytaj czy w związku z tym mogą zaproponować wyższą ofertę. W tym momencie ewidentnie staniesz się inwestycją i szanse na co najmniej dorównanie do konkurencji są bardzo duże. Jeżeli w obu serwisach stawka jest taka sama, a Ty działasz w serwisie X – zapytaj administrację serwisu Y, czy są w stanie zaproponować Ci wyższą stawkę w zamian za promowanie danej oferty poprzez ich serwis. Zauważ, że cały czas będziesz robił to samo – a Twój zysk może się po prostu zwiększyć. W obu powyższych przypadkach wskazałem argument przemawiający za zwiększeniem stawki. W pierwszym jest to możliwość utraty, a w drugim możliwość zyskania nowego partnera. Staraj się zawsze argumentować takie negocjacje – samo stwierdzenie, że współpracujesz z daną siecią już X czasu i chciałbyś otrzymać większą stawkę – to trochę za mało.

 

Jak zarabiać więcej?

Serwis musi widzieć wyraźnie korzyści dla siebie, które wynikną z zaoferowania Ci wyższej stawki. Warto przygotować sobie kilka przykładów Twoich dotychczasowych osiągnięć, zanim odezwiesz się do supportu obcego serwisu. To samo dotyczy serwisu w którym obecnie działasz, on też powinien dostać konkretne argumenty przemawiające za podwyżką.
Jeżeli piszesz do serwisu z którym nigdy wcześniej nie współpracowałeś, opisz dokładnie jak szła Ci współpraca z innymi firmami. Opisz co promowałeś i zapytaj czy są w stanie zaproponować Ci lepszą ofertę. W przypadku serwisów z ofertami “sms” lub “pbl” (pay by link)  – jeżeli na prawdę jesteś w stanie wygenerować spory obrót – możesz liczyć na stworzenie nowego programu specjalnie pod Twoje potrzeby. To, że promujesz program XX dostępny tylko w sieci ALFA, to nie oznacza, że sieć BETA nie przygotuje takiego samego programu specjalnie dla Ciebie. Powiem więcej, w sieci BETA możesz uzyskać nawet wyższą stawkę – korzyścią dla tej firmy jesteś właśnie Ty. Mogą zarabiać tyle ile zarabiali – lub tyle ile zarabiali + zysk wygenerowany przez Ciebie. Pamiętaj, że dla nich liczy się przede wszystkim (biznes to biznes i tego się nie oszuka) maksymalizacja zysku. Oczywiście takie zwiększanie stawki nie może piąć się w górę w nieskończoność. Powinieneś rozumieć, że firma powinna na Tobie zarabiać więcej, niż będzie Ci płacić. Tak jak mówiłem na początku – istnieje pewien przedział negocjacyjny, a więc istnieje też stawka maksymalna. Apetyt rośnie w miarę jedzenie, więc warto o tym pamiętać.

Dodatkowym “narzędziem”, które może Ci pomóc, są pytania otwarte – które w przeciwieństwie do pytań zamkniętych, nie ograniczają możliwych odpowiedzi. Przykład pytania zamkniętego, to np, “Czy w przypadku przeniesienia się do Państwa serwisu mogę liczyć na zwiększenie stawki do X zł ?. Przykład pytania otwartego : “Na jak dużą stawkę mógłbym liczyć w przypadku przeniesienia się do Państwa serwisu?” Pytanie otwarte może spowodować, że zaproponowana przez serwis stawka będzie już na start wyższa od oczekiwanego X zł z pytania zamkniętego. Jeżeli będzie niższa – zadaj pytanie zamknięte : )

Jak zachować się w przypadku odmowy?

Oczywiście może się zdarzyć i pewnie nie raz się zdarzy – że nie otrzymasz propozycji podwyżki stawki. Są po prostu kampanie w których nie da się zwiększyć stawki, bo obecna już jest na granicy opłacalności. Są też sieci afiliacyjne, które nie zgadzają się na podwyżki i jakiekolwiek wyjątki w myśl zasady “jak dasz im (wydawcom) palec, wezmą całą rękę“. Co wówczas? Najlepiej po prostu podziękuj za informację i poleć się na przyszłość. Dobre wrażenie robi się od początku do końca i na końcu, pomimo x czasu korzystnej współpracy, można je niestety całkowicie zepsuć. Pracujesz za pieniądze, ale pracujesz też na własną reputację. Polecam być uczciwym i miłym wobec współpracowników (w tym wypadku serwisów zarobkowych / sieci afiliacyjnych) i zawsze zachowywać się przyzwoicie. Jakiekolwiek “palenie mostów” jest zdecydowanie błędem w tej branży.

 

podsumowanie

Podsumowanie

To co napisałem może być kompletnie niezgodne z Twoim doświadczeniem bądź sytuacją. Postaraj się wyciągnąć z tego wpisu to, co może Ci się przydać. Dzięki stałej analizie rynku i utrzymywaniu kontaktu z kilkoma konkurencyjnymi serwisami/sieciami, jesteś w stanie kontrolować własną sytuację i (metafora) płynąć w obranym kierunku, zamiast poddawać się nurtowi rzeki. Pamiętaj, że nie musisz być kosztem – możesz być inwestycją. Możesz zarabiać więcej, robiąc to samo. Trzymaj rękę na pulsie i negocjuj, ale zawsze zachowuj się przyzwoicie 🙂 Życzę Ci udanych negocjacji!

Pozdrawiam
mysc

Komentarze (1)

  1. Mateusz

    Jak najbardziej popieram, bardzo dobry artykuł

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *