GETPAID20.PL

4

Co nowego?

błędy-w-cpa

Najpopularniejsze błędy zarabiających w programach partnerskich (CPA)

Doświadczeni mentorzy, aktywna społeczność i ponad 152 poradniki w jednym miejscu!

Każda branża ma charakterystyczne dla siebie błędy i nie inaczej jest z zarabianiem przez internet, w programach partnerskich. Dzisiaj przedstawię błędy, które uważam za najpopularniejsze wśród osób zarabiających w modelu CPA/afiliacji. Z racji prowadzenia Grupy Get Paid 2.0, a wcześniej darmowych grup mentorskich, troszkę już tych błędów poznałem. Przeważnie dotyczą one osób nowych, ale nie tylko 🙂 Polecam przeczytać cały tekst, bez względu na Wasze doświadczenia, czy też “staż w branży” – ZAWSZE można coś usprawnić w stosowanych metodach.

Uprzedzam, że kolejność na poniższej liście jest czysto losowa i nie należy się nią kierować. Niższy numer porządkowy nie oznacza poważniejszego/częstszego błędu, umiejscowienie to po prostu kwestia przypadku. Zapraszam do lektury 🙂

 

1. Skupianie się na pozycjonowaniu

Mam wrażenie, że ostatnio na forach o zarabianiu panuje moda na pozycjonowanie swoich stron i inne metody promowania idą troszkę w odstawkę. Żebyśmy się źle nie zrozumieli – jeśli chodzi o moje zdanie, uważam, że to bardzo dobrze, bo bardziej stabilnego zaplecza od wypozycjonowanych “mini-stron” nie ma. Problem polega na tym, że wiele osób skupia się na ciągłym linkowaniu, optymalizacji kodu, analizowaniu pozycji na liście wyszukiwań – podczas gdy faktycznie nie mają właściwie co pozycjonować. Wysoka pozycja w google, podczas gdy LP/mini-strona kuleją pod względem marketingowym, nic nie da. Bez odpowiednio zbudowanej wiarygodności i naprawdę dobrych treści – pozycjonowanie stron nie przełoży się na zyski, choćbyśmy mieli pozycję w top3 na wszystkie pożądane frazy. Uważam takie działanie za stratę czasu i zdecydowanie polecam zacząć od początku. Odpowiednie przygotowanie “mini-strony”, tak by zmaksymalizować konwersję, jest podstawowym elementem, pierwszym etapem – pozycjonowanie natomiast ostanim (zaraz po “reklamowaniu”). Oczywiście nie traktuj opisanego podejścia za pewnik, być może myślisz inaczej. To jest po prostu mój pewnik i moje zdanie 🙂 Więcej o tym zdaniu napisałem również tutaj : Landing Page, „mini-strona” i ich połączenie – czyli jak uniezależnić się od dodatkowych reklam. Jeśli zauważyłeś, że “tracisz czas” na pozycjonowanie – zapoznaj się podlinkowanym tekstem 🙂

 

2. Losowy dobór programu partnerskiego

To jest zdecydowanie najczęstszy i według moich obserwacji najbardziej zniechęcający do zarabiania błąd. Wiele osób podchodzi do programów partnerskich podobnie jak do biznesu tradycyjnego, tzn. że zaczynają od poszukiwań produktu/usługi który będą promować (co swoją drogą jest niezgodne z zasadą potrzeby z fastlane milionera). Gdy już wpadają na pomysł, co by to mogło być, rejestrują się, kopiują swój link partnerski i – pojawia się pierwszy problem w postaci braku pomysłu na reklamę. Odbiorcy nie dostosują się do Twojej niszy, to Ty masz się dostosować do ich potrzeb. Wobec tego uważam i od zawsze powtarzam, że poszukiwania niszy powinno się zacząć od drugiej strony, czyli od analizy grupy osób do których już ma się dostęp. Mam tu na myśli wyjście od miejsca reklamowania. Najpierw należy się zastanowić „gdzie”, a dopiero później „co” reklamować. Produkt, który chcesz sprzedać musi pasować do odbiorców Twoich reklam. Jeśli zaczynasz od doboru programu i kierujesz się tylko stawką za wygenerowaną akcję, koniecznie przeczytaj ten tekst : Dobór odpowiedniego programu partnerskiego. Oczywiście reguła nie będzie miała znaczenia w “mini-stronach” opierających się na pozycjonowaniu – w tym przypadku akurat można zaczynać od wyboru programu (ale i tak wcześniej należy zdefiniować profil potencjalnych klientów i przeanalizować szanse dotarcia do nich!).

 

3. Niewiarygodny e-marketing szeptany

Nie poruszałem jeszcze na blogu tego tematu – więc najpierw napiszę krótko czym jest e-marketing szeptany. Na pewno każdy się spotkał z taką formą reklamy, i to wielokrotnie. Marketing szeptany w internecie polega na komentarzach pod artykułami lub wypowiedziach na różnego rodzaju forach, czatach i blogach. Poprawnie i książkowo taka wypowiedź powinna wyglądać na naturalną, spontaniczną oraz reklamować jakiś produkt w sposób “zakamuflowany”. Jeśli zauważyłeś taką reklamę – to znaczy, że nie jest to już reklama szeptana. Prawdziwa reklama szeptana jest napisana w taki sposób abyś jej nie zauważył, a jednak poddał się jej wpływowi. Obecnie wszędzie aż roi się od spamu reklamowego tego typu – a przekaz z większości wypowiedzi wskazuje na nieszczerą reklamę, w dodatku często niedopasowaną do komentowanej treści (i reszty dyskusji – jeśli mówimy o komentarzach/czatach).

Na początku wpisu podałem link do Grupy Get Paid 2.0 w charakterze potwierdzenia źródeł informacji do napisania tego tekstu. Zauważyłeś w tym reklamę? Przypuszczam, że nie – a jednak to była w pewnym sensie reklama, odpowiednio wpleciona w treść 🙂 Gdybym zrobił to inaczej, np. napisał “Polecam zapoznać się z ofertą grupy żebyś nie popełniał opisanych poniżej błędów” – traktowałbyś ten tekst poważnie, czy jednak bardziej reklamowo? Nie chcę żebyśmy się źle zrozumieli – tekst jest w pełni poważny, a link do oferty stanowi tylko dodatek, który mogę użyć jako, swojego rodzaju, przykład marketingu szeptanego. Gdyby reklama była ewidentna i napisana wprost – cała wypowiedź mogłaby zostać odebrana jako przekaz reklamowy, a nie o to chodzi. Jakikolwiek komentarz/post zawierający jawną reklamę nie przyniesie pozytywnych efektów – a zawarte w nim rady nie zostaną odebrane jako szczere.

Jeśli używasz marketingu szeptanego, komentujesz różne wpisy, wypowiadasz się na forach – podczas formułowania treści reklamy polecam zadawać sobie pytania : “KTO?” i “W JAKIM CELU?”. Na przykład – “Kto i w jakim celu miałby polecać wszystkim serdecznie założenie konta w banku na forum o ogrodnictwie?”, “Kto i w jakim celu miałby napisaś komentarz – ‘Dobrze mówisz. Ja np. wziąłem pożyczkę w banku z tego linku : [link]  i jestem zadowolony’ – pod wpisem o oszczędzaniu pieniędzy?”. W ten sposób można łatwo ustalić czy faktycznie taka treść ma sens. Jeżeli nie znajdziesz racjonalnej odpowiedzi na zadawane sobie pytanie – treść po prostu tego sensu nie ma i trzeba ją zmienić. Radzę Ci eliminować niewiarygodne i bezsensowne treści reklam, bo tracisz na nie czas. Odpowiednia reklama szeptana jest tak wpleciona w kontekst, że jej po prostu nie widać 🙂

 

4. Niezwiązana z potrzebami odbiorców treść reklamowa

Reklama, która nie trafia w konkretne potrzeby – nie sprzedaje. Pisałem już na ten temat w tekście dotyczącym rozszerzania grupy docelowej, w którym podałem przykłady na dostosowywanie, nawet z pozoru niepasujących, produktów do określonych potrzeb. Treść, która jedynie charakteryzuje dany produkt, będzie traktowana jak opis i – o ile nie mamy wyrobionej marki – nie wzbudzi zainteresowania 🙂 “Książka w oprawie twardej z 1000 skutecznych i sprawdzonych porad dotyczących oszczędzania pieniędzy” nie sprzeda się tak bardzo jak “książka dzięki której pojedziesz na wymarzone wakacje” lub “książka dzięki której już nigdy nie będziesz zalegał z rachunkami” – pomimo tego, że to dokładnie ta sama książka. Podsumowując : uważam, że reklama nienawiązująca do potrzeb jest po prostu zwykłym opisem, a opis nie zainteresuje produktem przeważnie nikogo kto nie chciał go kupić przed zapoznaniem się z taką reklamą.

 

5. Używanie bezpośrednich linków partnerskich

Po pierwsze, takie linki od razu kojarzą się z programami partnerskimi – a, niestety, mentalność “psa ogrodnika” jest dość powszechna. Ludzie nie lubią dawać zarobić innym, nawet jeśli nic na tym nie stracą. Używanie bezpośrednich linków partnerskich – to ryzyko, że potencjalni klienci po prostu usuną końcówkę z Twoim numerem ID i pomimo tego, że faktycznie dzięki Tobie dowiedzieli się o danym produkcie – nie otrzymasz należnej sobie prowizji.

Po drugie, takie linki są często blokowane w mediach społecznościowych. Jeśli określony link/domena zostanie zablokowany np. na facebooku – z portalu znikną WSZYSTKIE posty, które ten link zawierały. W ten sposób można bardzo łatwo stracić całe swoje źródło ruchu. Linków z takiej domeny używa dużo więcej osób, niz Ty – więc ryzyko blokady naprawdę wzrasta.

Po trzecie, używanie bezpośrednich linków powoduje totalny brak kontroli. W momencie, gdy link przestanie być aktywny – Twoja praca pójdzie na marne. Podczas używania własnych domen, bez problemu można w takiej sytuacji przekierować ruch na inną – podobną – ofertę, i dalej korzystać ze źródeł ruchu, które tworzyliśmy kiedyś.

 

6. Używanie darmowych domen

Nie chodzi tu o domeny z promocji “za 0 złotych”. Mam na myśli różnego rodzaju darmowe konta hostingowe (przydzielające jakąś darmową subdomenę). Inwestując czas i pieniądze w reklamowanie/pozycjonowanie takich stron – trzeba się liczyć z faktem, że – tak naprawdę, tak jak w przypadku bezpośrednich linków partnerskich – nie mamy nad nimi kontroli i w każdej chwili, wbrew naszej woli, możemy nasze zaplecze stracić. Taki serwis z darmowym hostingiem może zmienić regulamin, zmienić ilość transferu, zmienić domenę – finalnie może po prostu się zamknąć, a nasze LP/mini-strony pozostawić z komunikatem “Nie udało się odnaleźć adresu DNS serwera”.
Najbezpieczniej jest zawsze rejestrować własne domeny i opierać się tylko na nich, teraz już to wiem – więc się “mądrzę”, ale w sieci jest sporo moich materiałów z wygasłymi już linkami – których nie mogę w żaden sposób edytować 🙂 Nie polecam popełniać takich błędów – zawsze trzeba dążyć do jak największej kontroli nad głównym zapleczem 🙂
Więcej o tym jak zabezpieczać się za pomocą własnych domen napisałem tutaj: Zarządzanie linkami w programach partnerskich, czyli jak zabezpieczyć się przed stratami.

 

7. Trzymanie fanpage’y tylko na jednym koncie

Jeśli używasz fanpage’y do promowania różnego rodzaju ofert z programów partnerskich – zapewne wiesz już, że ze względu na “podejrzaną aktywność” facebook może po prostu – w każdej chwili –  zablokować Twoje konto używane do dodawania postów. Jeśli na danym FP rolę administratora będzie pełniło tylko jedno konto – w momencie blokady tego konta, traci się dostęp do zarządzania stroną.

Najbezpieczniejszą metodą na zabezpieczenie się przed taką stratą jest dodawanie postów z tzw. “fake-kont” (założonych tylko w tym celu). Twoje realne konto powinno być administratorem, ale oprócz tego nie wykonywać żadnych akcji. To ważne aby administratorem zawsze było Twoje prawdziwe konto – tak abyś w razie wystąpienia weryfikacji (która na facebooku się zdarza!), nie miał problemów z jej przejściem.
Dodatkowo można korzystać (ja tak robię) z podwójnego zabezpieczenia – tzn. przyznania statusu administratora, na wszelki wypadek, jeszcze innym prawdziwym profilom facebookowym (tj. zaufanym osobom, np. komuś z rodziny).

 

8. Używanie linków i bannerów blokowanych przez wtyczki typu “adblock”

Wtyczki typu “adblock” blokują wyświetlanie reklam – nie tylko bannerów reklamowych, ale również samych linków. Opisywanie jakichkolwiek elementów na swoich stronach jako “ad”, “banner”, “advert”, “reklama”, itd. – powoduje, że treści te nie będą się wyświetlać posiadaczom adblock’ów. Taka sama sytuacja może mieć miejsce przy używaniu domen zawierających takie sformułowania – najbardziej znany przykład to “adf.ly” (obecny linkvertise), które było blokowane przez tego typu wtyczki bardzo długo. Po prostu linki z tej domeny się nie wyświetlały na żadnych stronach 🙂 Tak samo może się stać z naszymi domenami – wówczas po prostu przestaną być wyświetlane wszystkim posiadaczom adblock’ów. Trzeba to wziąć pod uwagę przy ustalaniu nazwy domeny i przy dodawaniu bannerów reklamowych na stronie (jeśli chodzi o bannery – dodawajcie neutralne nazwy obrazków i div’ów, niech to nie będzie nic związanego z reklamami).

 

9. “Stawianie wszystkiego na jedną kartę”

Szczególnie jeśli chodzi o “social media” – postawienie wszystkiego na jedną kartę zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Generalnie brak “planu B” – nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście stawiając wszystko na jedną kartę – przeważnie można zyskać więcej, ale.. stracić również można więcej – bo wszystko. Niestety od kiedy prowadzę “Grupę Get Paid 2.0” z takimi stratami spotykałem się nie raz – wobec czego, zawsze polecam przygotowywać równoległy “plan B”. Żebyśmy się źle nie zrozumieli – nie mówię tutaj o zajmowaniu się kilkoma kompletnie różnymi od siebie projektami na raz, a o zabezpieczaniu się “na wszelki wypadek” przy jednym projekcie. Najczęściej spotykany problem, który w pełni zobrazuje sytuację, to:

 • Rozwijanie tylko jednego fanpage’a: Szanse na blokadę fanpage’a prowadzonego stricte w celu reklamowania programów partnerskich niestety nie maleją, a co gorsza – nie da się jednoznacznie określić przyczyn takiego stanu rzeczy. W przypadku rozwijania tylko jednego fanpage’a – ryzykuje się utratą całego źródła ruchu. Im więcej FP (powiązanych tematycznie) się prowadzi, tym bezpieczniej można się czuć. W przypadku prowadzenia kilku FP nie odczuje się za bardzo straty jednego – natomiast w przypadku prowadzenia tylko jednego FP… no właśnie, straci się wszystko.

 

Podsumowanie

Powyżej wymieniłem i opisałem dziewięć najczęściej spotykanych błędów w promowaniu programów partnerskich. Oczywiście nie musicie się ze mną zgadzać, nie traktujcie tego tekstu jako bezwarunkową prawdę – aczkolwiek dla mnie jest w pełni prawdziwy 🙂 Mam nadzieję, że wpis okazał się pomocny i – przede wszystkim jeśli jesteś nowy i dopiero zaczynasz zarabianie przez internet – wiesz już od jakich zachowań powinieneś stronić 🙂
Wszystkim, którzy dotrwali do końca życzę jak najwyższych zarobków!

Pozdrawiam!
mysc

Komentarze (4)

 1. Wilk e-biznesu

  Świetny wpis! Szczególnie zgadzam się z punktem 4. Widziałem wiele stron internetowych polecających produkty zupełnie nie związane z tematyką strony. Ludzie to nie zadziała! Polecamy zawsze tylko i wyłącznie produkty związane z naszą tematyką, a jeżeli nie mamy co polecać to tworzymy własny content i sprzedajemy 🙂

  Odpowiedz
 2. Wanda

  Do Wilk e-biznesu dziękuję iż ci się spodobało to iż ja tego nie rozumiem bo to hermetyczny język.Jak mam to zrozumieć i zacząć zarabiać?Wyskakuje strona i nie wiem co mogę z nią zrobić.To tak jak w wierszu “małpa w kąpieli” wciskasz a tu wrzątek

  Odpowiedz
  1. mysc (Get Paid 2.0)

   Wanda, zacznij od podstaw 🙂

   Odpowiedz
 3. Monika

  @mysc – jak zwykle świetny artykuł. Dużo praktycznych rad, świetną robisz robotę.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *