GETPAID20.PL

4

Co nowego?

Obrazek - hobby fotografia - getpaid20.pl

Jak i czy warto zarabiać na swoim hobby?

Doświadczeni mentorzy, aktywna społeczność i ponad 152 poradniki w jednym miejscu!

Zarabianie na swoim hobby dla wielu osób jest jednym z najbardziej wymarzonych rozwiązań, jeżeli chodzi o własny biznes. Jest to rozwiązanie, które posiada prawie same korzyści. Robisz bowiem to co kochasz, rozwijasz się w swoich zainteresowaniach i przy okazji zarabiasz pieniądze.
Jest jednak też drugi obóz, który uważa, że zarabianie na swoim hobby, może spowodować że wypalimy się i nie będziemy już z tak dużym entuzjazmem do naszej pasji podchodzić.
Jaka jest jednak prawda i czy warto przekuć hobby w coś, na czym będziemy mogli zarobić? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

 

info_img

Czy pasja może być pracą?

Wiele starszych osób uważa, że nie. Jest to jednak mylne myślenie, które zostało w pewnym stopniu zaszczepione w głowach młodych ludzi przez rodziców i społeczeństwo. Nie można ich za to winić, ponieważ jeszcze 10-20 lat temu tak rzeczywiście było. Osoba, która miała pracę powiązaną ze swoimi zainteresowaniami była zdecydowanym wyjątkiem.
Dziś, dzięki internetowi, dostęp do produktów i usług jest na tyle łatwy że praktycznie każdy może przekuć swoje hobby w biznes bez specjalnych problemów. Społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne i większość woli zatrudnić do wykonania czegoś specjalistę, niż samemu ubrudzić sobie ręce. Dzieje się tak w praktycznie wszystkich dziedzinach, co widać po np. rosnącym zainteresowaniu na produkty domowej roboty – np. ręcznie wykonane portfele czy ozdoby do domu.
Ludzie są dziś zdolni kupić wszystko, jeżeli pokażemy im, że naprawdę potrzebują lub że dany produkt/usługa wpłynie na ich życie. Warto jest więc pomyśleć nad tym, żeby coś w czym jesteśmy dobrzy i z czego czerpiemy radość na co dzień zamienić w źródło dochodu. Połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jeżeli zastanawiasz się, czy z Twojej pasji da się w jakiś sposób zarobić, odpowiem za Ciebie – oczywiście że tak.
Lubisz projektować i tworzyć różnego rodzaju rękodzieło? Wyszukaj w Internecie podobne produkty i sprawdź w jakich cenach ludzie je sprzedają. Nie znalazłeś niczego podobnego? To nie oznacza nic złego! Może będziesz pierwszą osobą, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Nie trzeba jednak nic produkować, by zacząć zarabiać. Być może jesteś dobry w jeździe na deskorolce? Spróbuj ogłosić się na lokalnych portalach ogłoszeniowych i Facebooku. Rodzice bardzo chętnie zapisują dzieci na zajęcia, na których mogą nauczyć się czegoś i aktywnie spędzić czas.
Lubisz gotować dania kuchni chińskiej? Możesz przygotować szkolenia lub spotkania, podczas których będziesz uczył je przygotowywać. Możesz napisać własny e-book, a następnie zacząć go sprzedawać w nieograniczonej ilości sztuk. Produkty wirtualne są stosunkowo proste do wprowadzenia na rynek.
Pomysłów jest tak naprawdę nieskończenie wiele. Od Ciebie zależy czy zdecydujesz się na pierwszy krok i spróbujesz wyjść do ludzi z czymś, czym zajmujesz się na codzień, co kochasz, czym się interesujesz.

 

Jak zacząć zarabiać na swoim hobby?

Żeby zacząć zarabiać na swojej pasji, nie trzeba tak naprawdę wiele. W niektórych przypadkach można po prostu zacząć od sprzedaży swojego produktu/usługi znajomym. Transakcje ze znajomymi są jednak sposobem na dorobienie, a nie organizację biznesu.
Poniżej przygotowałem proponowaną listę kroków, które należy wykonać żeby zamienić hobby w prawdziwy biznes. Nie musisz oczywiście od razu stawiać wszystkiego na jedną kartę i realizować wszystkich z nich. Jeżeli jednak marzy Ci się firma związana z Twoim hobby, której całkowicie się oddasz, warto jest się z nią (listą) co najmniej zapoznać.

1. Poznaj opinię innych osób o produkcie/usłudze
Zanim zaczniesz budować swój biznes, zapytaj się innych co o nim sądzą. W Twojej głowie dany pomysł może wydawać się genialny, jednak może okazać się, że nikt poza Tobą nie byłby danym produktem zainteresowany. Warto więc na samym początku zrobić research i podpytać znajomych. Tutaj jednak koniecznie należy wziąć pod uwagę, że znajomi mogą się mylić. Na wszelki wypadek, polecam nie pytać ich o ‘pomysł na biznes’, a po prostu o dany produkt/usługę – a po prostu zapytać co o nich sądzą ogólnie. W kwestii własnych firm każdy ma coś do powiedzenia, a niewiele osób się na nie decyduje. Badamy więc opinię o produkcie/usłudze, a nie o pomyśle na biznes.

2. Nie bój się brać za swoją pasję pieniędzy
Spora część osób wykonująca usługi dla znajomych, boi się brać za nie pieniądze. Z jednej strony jest to fajne podejście, z drugiej zaś poświęciliśmy swój czas, tak więc zapłata jak najbardziej się należy i nikt nie powinien się o to obrażać.
Podobnie sprawa ma się do swojego hobby. O ile w przypadku produktów, nie ma z tym takiego problemu, to z usługami jest już gorzej. Nie możesz bać się brać pieniędzy. Powinieneś znać swoją wartość i potrafić się wycenić.

3. Załóż stronę internetową
Jeśli planujesz rozwinąć swój biznes nieco bardziej profesjonalnie, przydałaby Ci się strona Internetowa na której będziesz prezentował swoje produkty/usługi. Na początku można bazować na portalach ogłoszeniowych, ale na dłuższą metę po prostu trzeba mieć stronę.
Założenie strony Internetowej trwa dziś kilka minut i jest bardzo proste. Wystarczy, że stworzysz Landing Page, na którym umieścisz wszystkie potrzebne informacje.

4. Znajdź sposób na marketing
Marketing jest ważniejszy od tego co oferujesz. Trzeba pozyskiwać klientów. Na początku może być będzie ciężko, ale po pewnym czasie powinieneś znaleźć miejsce, które nie będzie generowało dużych kosztów, a przyciągnie do Ciebie klientów.
Może to być Facebook, ogłoszenia na portalach, ulotki, czy reklama w lokalnych mediach (radio, gazeta). Musisz przeanalizować do której grupy docelowej chcesz kierować swój produkt i na tej podstawie wybrać miejsce promocji. Nie wybieraj go na oślep. Zastanów się kto jest najbardziej prawdopodobnym klientem – a następnie jak można do niego dotrzeć.

5. Przedstaw swój sposób działania i tworzenia produktu
Jeśli posiadasz stronę internetową, warto żebyś nagrał krótki film pokazujący Twoje umiejętności i pokazujacy w jaki sposób tworzysz dany produkt. Odpowiednio zmontowany i nakręcony film może znacznie podnieść jakość Twojego biznesu w oczach klientów. Filmiki, zdjęcia, nawet opisy tekstowe uwiarygadniają Cię jako profesjonalistę.

6. Wysłuchuj opinii i dopracowuj produkt oraz marketing
Nigdy nie możesz spocząć na laurach. Prowadzenie biznesu, to ciągły, nieprzerwany cykl rozwoju i dopasowywania się do rynku. Musisz słuchać opinii innych, obserwować konkurencję i na tej podstawie stale wprowadzać zmiany. Niestety nigdy nie będzie idealnie, zawsze znajdzie się coś do poprawy.

7. Bądź sobą
Pamiętaj, że ludzie znacznie bardziej wolą kontakt z osobami, które wydają się do nich podobne, niż z takimi z ‘wyższych sfer’. Nie próbuj udawać kogoś kim nie jesteś, nie próbuj udawać dużej firmy działając w pojedynkę. Po prostu bądź sobą i dawaj z siebie wszystko. No, chyba, że z natury jesteś osobą niemiłą dla innych, wtedy będziesz miał trudniej 🙂

8. Rozwijaj istniejące i przygotowuj nowe produkty
Jak już wcześniej wspomniałem, nie możesz spocząć na laurach. Rozwój istniejących produktów to jedno, a poszerzanie gamy produktów i usług to drugie. Czasy bardzo szybko się zmieniają i mimo, że dany produkt dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem, za kilka miesięcy może być już reliktem przeszłości. Warto ubogacać ofertę i przygotowywać różne pakiety produktów i usług – np. chociażby wprowadzać inne warianty kolorystyczne.

 

podsumowanie

Podsumowanie

Moim zdaniem na dosłownie każdym hobby da się jakoś zarobić. Wszystko zależy od Ciebie i od tego, czy zdecydujesz się (i odważysz się) na pierwszy krok w odpowiednim kierunku. Nie możesz też myśleć, że Twój produkt nie jest jeszcze dostatecznie dobry. W ten sposób nigdy nie rozpoczniesz działania i wpadniesz w pułapkę idealizmu. Na 100% hobby któremu się poświęcasz kilka lat, jest już na wystarczającym poziomie żeby zacząć na nim zarabiać. Zacznij działać, a następnie stale ulepszaj swoje metody. Nie czekaj na lepszy moment, bo taki nie nastąpi. Zawsze będzie coś do poprawy.
Jeżeli masz jakieś uwagi do artykułu lub chciałbyś się podzielić swoją opinią na ten temat, zapraszam do sekcji komentarzy 🙂

Pozdrawiam
Paweł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *