GETPAID20.PL

4

Co nowego?

kobieta wypełnia CV

Podstawy przygotowania CV w pracy przez Internet

Doświadczeni mentorzy, aktywna społeczność i ponad 152 poradniki w jednym miejscu!

Mówi się, że jedynym pozytywnym skutkiem pandemii jest rozpowszechnienie pracy zdalnej. Jest w tym sporo prawdy. Dziś praca przez komputer nikogo już nie dziwi i niemal każdy ma znajomego, który pracuje w pełni zdalnie lub w trybie hybrydowym. Ale jak tak naprawdę zacząć pracować z domu? Jeśli jesteś tego ciekawy, sprawdź dalszą część tekstu, z której dowiesz się:

 

 • jak wygląda praca freelancera i ile osób pracuje obecnie zdalnie lub hybrydowo,
 • gdzie szukać ofert pracy przez Internet, jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia,
 • w jaki sposób stworzyć CV, które zwiększy szanse na otrzymanie pierwszej pracy zdalnej.

info_img

Praca przez Internet jako freelancer

Pandemia miała ogromny wpływ na ilość osób pracujących z domu. Przez ostatnie 2 lata, ilość osób pracujących zdalnie lub przez Internet wzrosła niemal trzykrotnie. Dziś, ok. 35% osób pracuje częściowo lub całościowo zdalnie.

 

Tak naprawdę jednak nie tylko domowa izolacja miała na to wpływ. Przyczynił się do tego również dynamiczny rozwój branży IT oraz rosnąca ilość zawodów, które można wykonywać online. Dziś, słysząc programista lub grafik, w naszych głowach rysuje się obraz osoby pracującej z domu, w dowolnych, wybranych przez siebie godzinach. Mimo że wiele takich osób wciąż pracuje w biurach, coraz większa część przechodzi na model hybrydowy lub całkowicie zdalny. Trudno im się dziwić. Bez wątpienia praca w domu jest niezmiernie wygodna i pozwala oszczędzić sporo gotówki oraz czasu. Nie wydajemy bowiem tak dużo na teamowe lunche czy dojazdy do pracy, a także nie musimy martwić się o to, czy przez korki zdążymy do pracy na czas.

 

Trzeba też pamiętać, że praca przez Internet to nie tylko umowa o pracę, ale także różnego rodzaju zlecenia wykonywane jako freelancer! Jeśli potrafisz robić coś, za co inni będą w stanie zapłacić, np. programowanie, tworzenie tekstów, edycja filmów, czy tworzenie grafik, możesz zostać freelancerem. Freelancerem, czyli osobą działającą na własną rękę, wykonującą tylko te zlecenia, które Ci się podobają – tym samym jest to niepowtarzalna możliwość zarabiania na swoim hobby.

 

Coraz więcej młodych osób decyduje się na taką karierę zawodową, ponieważ cenią wolność i możliwość wybrania ścieżki rozwoju niezależnie od kierunku rozwoju firmy. Oprócz tego praca freelancera jest bardzo wygodna. Nikt nie stoi Ci nad głową i masz całkowitą wolność co do miejsca i czasu swojej pracy.

Nie musisz się jednak ograniczać wyłącznie do pracy na własną rękę. Jeśli masz sporo wolnego czasu, możesz zatrudnić się w jakiejś firmie na pół etatu i oprócz własnych zleceń, pracować w zespole i realizować większe projekty.

 

Gdzie szukać ofert pracy przez Internet?

Miejsc, w których można znaleźć pracę online, jest naprawdę wiele. To, gdzie powinieneś szukać, zależy jednak od tego, w jakiej branży chcesz działać i jaką pracę wykonywać. Jeśli chcesz zarabiać przez Internet na afiliacji lub sprzedaży własnych produktów, najlepszym miejscem, żeby zacząć, będzie nasz blog. Znajdziesz tu podstawowe informacje na temat marketingu afiliacyjnego oraz e-commerce. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej lub poznać bezpośrednie sposoby docierania do klientów i sprzedaży produktów, sprawdź ofertę mentoringów, dzięki którym ponad 1500 użytkowników zarobiło swoje pierwsze pieniądze online. To sprawdzone i gotowe rozwiązania dostępne dla każdego.

 

Jako freelancer, możesz szukać pracy w specjalnych serwisach, grupach ogłoszeniowych lub tradycyjnych portalach pracowniczych. Pracy w każdej branży IT jest naprawdę sporo, więc jeśli znasz się na czymś wystarczająco dobrze, bez problemu znajdziesz interesujące Cię zlecenia.

Najpopularniejsze polskie serwisy z pracą dla freelancerów to:

 

 • freelanceria.pl
 • useme.eu
 • designer.pl
 • zleca.pl
 • fajnelogo.pl
 • outwork.pl
 • oferia.pl
 

Oprócz tego, jako osoba pracująca z domu, możesz ogłosić się w takich portalach jak OLX lub tematycznych grupach na Facebooku, gdzie wielu przedsiębiorców zaczyna swoje poszukiwania w celu znalezienia specjalisty do współpracy.

 

podsumowanie

Chcesz dostać pracę w domu? Zwiększ swoje szanse dobrym CV

Praca z domu wydaje się prosta i przyjemna, jednak w rzeczywistości nie jest dla każdego. Trzeba posiadać sporo samozaparcia i motywacji, by każdego dnia wykonywać ustalone zadania. Tym martwić się będziesz jednak dopiero wtedy, gdy taką pracę znajdziesz. A wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe. Na rynku znajduje się coraz więcej freelancerów, którzy starają się, jak mogą, by przekonać danego klienta, do wyboru ich usług.

 

Jeśli chcesz pracować z domu w oparciu o umowę o pracę, musisz przygotować odpowiednie CV, aby przekonać pracodawcę, że posiadasz niezbędne umiejętności i narzędzia do pracy zdalnej. W tym celu na samym początku należy wybrać odpowiedni wzór CV, dostosowany do pracy, którą chcesz wykonywać. Na stronie https://cvwork.pl/wzory-cv/ znajdziesz sporo ciekawych propozycji, które idealnie sprawdzą się w przypadku aplikowania do pracy zdalnej. W swoim CV powinieneś umieścić takie informacje jak:

 

 • Dane kontaktowe. Imię i nazwisko, a także adres zamieszkania to podstawa w każdym CV. Oprócz tego koniecznie należy podać dane kontaktowe – numer telefonu i adres e-mail.
 • Podsumowanie zawodowe i umiejętności twarde. Umieść w CV 3-5 zdań, które pokażą pracodawcy, że sprawdzisz się jako pracownik zdalny. Napisz jakie masz cele i dlaczego zależy Ci właśnie na tym stanowisku. Wymień umiejetności twarde, czyli takie stricte powiązane ze stanowiskiem na które aplikujesz – np. obsługa programów graficznych, znajomość google ads i facebook ads, języki programowania które znasz, itd.
 • Doświadczenie zawodowe. Jeśli pracowałeś już w domu przez Internet, koniecznie zamieść taką informację w tej sekcji. Oprócz tego możesz także pokazać własne projekty, dzięki czemu udowodnisz pracodawcy, że znasz się na swoim fachu. Wymień stanowiska na których już pracowałeś, a także związany z nimi zakres umiejętności i odpowiedzialności. Warto podać dokładne okresy czasu w jakich pełniłeś dane stanowisko.
 • Umiejętności miękkie. Praca w domu przez Internet oprócz umiejętności zawodowych wymaga także tzw. umiejętności miękkich. W tej sekcji wymieniamy np. doświadczenie w kontakcie z klientami, w przeprowadzaniu negocjacji , nawiązywaniu współprac, rozwiązywaniu kryzysów w social mediach, obsłudze niezadowolonych klientów i rozpatrywaniu reklamacji, itp.
 • Wykształcenie. Jeśli ukończyłeś studia o podobnym kierunku do wykonywanego zawodu, opisz je bardziej szczegółowo. W przypadku, gdy wykształcenie nie pokrywa się z tym, co aktualnie robisz, napisz po prostu, jaką szkołę ukończyłeś. Wymień też wszelki kursy i szkolenia które ukończyłeś.
 • Zainteresowania. Pokaż potencjalnemu pracodawcy swoją ludzką stronę. Jeśli interesujesz się czymś związanym z pracą, do której aplikujesz, koniecznie zawrzyj to w tej sekcji. Pracodawcy cenią ludzi, którzy interesują się tym, czym zajmują się zawodowo. Tego typu zbieżność znacząco ułatwia pracę i sprzyja kreatywności i szukaniu coraz efektywniejszych rozwiązań.
 • Klauzula CV. Na samym dole zawrzyj klauzulę CV, która jest zezwoleniem na przetwarzanie danych osobowych (rodo). Musisz dodać tą klauzulę, aby proces rekrutacji w ogóle mógł się rozpocząć. Tylko wtedy rekruter będzie miał prawo korzystać z Twojego CV i informacji w nim zawartych. CV bez takiej klauzuli mogą być od razu odrzucane, zwłaszcza przez duże firmy w pełni przestrzegające przepisów o ochronie danych osobowych.
 

Dodatkowo możesz napisać list motywacyjny, w którym udowodnisz pracodawcy, że bez problemu potrafisz zorganizować swój dzień pracy lub że posiadasz doświadczenie w pracy na własną rękę. List stanowi jednak tylko dodatek, przede wszystkim należy zadbać o wartościowe CV.

 

Jeżeli zaś szukasz pracy jako freelancer, zamiast CV, najlepiej będzie stworzyć ciekawe portfolio. Tak naprawdę nie różni się ono niczym szczególnym od CV, oprócz formy i nieco innej zawartości. Portfolio tworzy się głównie w formie strony internetowej, zawierającej takie dane jak: opis Twojej osoby, doświadczenie, umiejętności oraz przede wszystkim wykonane prace i zlecenia. To dotychczas wykonane prace świadczą o Twoich umiejętnościach przede wszystkim.

Szczegółowiej, na temat szukania pracy zdalnej oraz o skutecznym aplikowaniu do takiej pracy, rozpisuje się też serwis https://cvwork.pl, na którym znajdziecie sporo przydatnych informacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *