Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku


Rejestracja własnej jednoosobowej działalności gospodarczej to nic trudnego. W tym wpisie przedstawię krok po kroku wszystkie etapy zakładania firmy. Tak na prawdę tylko krok 1 powinien być wykonany jako pierwszy, późniejsze czynności można wykonać w dowolnej kolejności.

AKTUALNOŚĆ POTWIERDZONA DNIA : 28.01.2017

 

KROK 1 – CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o działalności gospodarczej)

Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza CEIDG (koszt : 0zł). Formularz ten pełni nastepujące funkcje :

– Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
– Wniosek o nadanie numeru Regon (9-cyfrowy numer identyfikacyjny naszej firmy)
– Wniosek o nadanie/przypisanie numeru NIP (10-cyfrowy numer identyfikacyjny płatnika ; jeżeli masz już NIP – Twój NIP zostanie przypisany do działalności gospodarczej)
Wybór formy opodatkowania
– Zgłoszenie do ZUS

 

Wniosek możemy złożyć na wiele sposobów :

1) Wypełnić i złożyć internetowo (firma.gov.pl)
By skorzystać z tej możliwości potrzebujemy podpis elektroniczny lub profil zaufany (tworzony w Urzędzie Miasta/Gminy).

2) Wypełnić druk w internecie, następnie wydrukować i wysłać listem poleconym z potwierdzonym notarialnie podpisem.

3) Wypełnić druk w internecie, następnie wydrukować i złożyć osobiście w Urzędzie Miasta/Gminy.

4) Wypełnić i złożyć druk w Urzędzie Miasta/Gminy.

5) Telefonicznie pod numerem 801 055 088 – konsultant wypełni wniosek za Ciebie i udzieli odpowiedzi na ew. pytania, następnie z otrzymanym na koniec rozmowy numerem należy udać się do Urzędu Miasta/Gminy i podpisać wniosek. Myślę, że to bardzo dobra opcja dla osób, które mają problemy z doborem PKD 🙂

 

Wniosek powinien zawierać m.in :

– Oznaczenie przedsiębiorcy (imię, nazwisko, nazwa dodatkowa)
– Numer NIP (jeśli posiada) oraz PESEL
– Adres przedsiębiorcy
– Deklarację wyboru formy opodatkowania (zobacz możliwe formy)
– Datę rozpoczęcia działalności
– Rodzaj wykonywaniej działalności zadeklarowany poprzez wpisanie numeru/ów PKD. PKD – Polska Klasyfikacja Działalności. Nie obowiązuje żadne prawne ograniczenie co do ilości numerów PKD we wniosku. Zarabianie przez internet, to np. 6312Z – Działalność portali internetowych 🙂
– Wskazanie kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Możemy wybrać opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a później w razie podjęcia współpracy z biurem księgowym, zaktualizować wpis do CEIDG.

 

Informacje dodatkowe :

– Numer NIP oraz REGON możemy poznać praktycznie już na drugi dzień roboczy dzięki wyszukiwarce przedsiębiorców.
– Ten sam formularz składa się w przypadku wprowadzania jakichkolwiek zmian. Obowiązuje obowiązek zgłoszenia zmian do 7 dni od ich zaistnienia.
Pomocne linki :

Wzór wniosku
Formularz CEIDG do wypełnienia online
Lista PKD
Działalność na próbę
Wyszukiwarka przedsiębiorców

 

KROK 2 – Urząd Skarbowy

Numer NIP oraz wybór formy opodatkowania jest już za nami. Nie musimy zgłaszaś się osobiście do Urzędu Skarbowego, chyba że chcemy być płatnikiem VAT. Obowiązek bycia VAT’owcem jest nałożony prawnie przy obrocie przekraczającym 150 tys. złotych rocznie.

Zakładam, że czytasz ten wpis – bo to Twoja pierwsza firma i nie będziesz w VATcie. W związku z tym nie będę opisywał formalności z tym związanych.

Polecam natomiast ciekawy filmik na Youtube, który doskonale prezentuje kiedy warto być Vat’owcem.

 

KROK 3 – Zakład Ubiezpieczeń Społecznych (ZUS)

Wizyta w ZUSie jest niestety obowiązkowa. Mamy na to 7 dni od zadeklarowanego w formularzu CEIDG dnia rozpoczęcia działalności. Musimy wypełnić druk ZUA lub ZZA, już wyjaśniam na czym polega różnica :

Druk ZUA wypełniamy jeśli rejestrowana działalność będzie naszym jedynym źródłem dochodu i nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni na umowę o pracę (inne umowy nie mają tutaj znaczenia). Wówczas będziemy płacić wszystkie składki ZUS : ubezpieczenie społeczne + ubezpieczenie zdrowotne.

Druk ZZA wypełniamy jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a jednocześnie planujemy prowadzić zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wówczas będziemy płacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne (składkę na ubezpieczenie społeczne odprowadza nasz pracodawca).

W 2016 roku pełne, obowiązkowe składki ZUS wynoszą 1061,91 zł miesięcznie, na szczęście istnieje coś takiego jak promocja dla nowych przedsiębiorców na pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Poniżej prezentuję składki promocyjne (w nawiasach pełne) obowiązujące w roku 2016 :

– Ubezpieczenie społeczne : 162,73 zł (713,35 zł)
– Ubezpieczenie zdrowotne : 288,95 zł (288,95 zł)
– Fundusz pracy : 13,60 zł (59,61 zł)

Pomocne linki :

Składki pełne obowiązujące w obecnym roku kalendarzowym
Składki promocyjne obowiązujące w obecnym roku kalendarzowym

 

KROK 4 – Pozwolenia i Koncesje

W przypadku niektórych działalności należy postarać się o odpowiednie pozwolenia oraz koncesje. Obowiązek ten dotyczy 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej, m.in. :

– sprzedaż alkoholu, broni, materiałów wybuchowych
– produkcja alkoholu lub wyrobów tytoniowych
– ochrona osób i mienia
– prowadzenie apteki (w tym internetowej)
– pośrednictwo w handlu nieruchomościami

Wnioski o uzyskanie odpowiednich pozwoleń oraz uprawnień należy składać w odpowiednich organach administracji samorządowej lub rządowej.

W tym kroku chciałbym również przypomnieć o GIODO (Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych). Tworząc firmę internetową bardzo często tworzymy bazy danych zawierające dane osobowe. O tym czy powinieneś zgłosić bazę do GIODO, czy też nie, przeczytasz w tym artykule. Zaniechanie obowiązku rejestracji zbioru danych osobowych lub jego zmian stanowi czyn zabroniony, zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do jednego roku. Jeżeli nie masz pewności co do tego czy powinieneś zarejestrować zbiór – na wszelki wypadek to zrób, nawyżej GIODO odpisze, że to zbyteczne.

 

KROK 5 – Pieczątka i konto firmowe

Czyli jedyny krok w którym wydamy pieniądze – mam tu na myśli opłaty bankowe związane z kontem oraz zamówienie pieczątki.

Polskie prawo nie zobowiązuje przedsiebiorcy do posiadania „konta firmowego”, a tym bardziej nie wymaga posiadania pieczątki. Konto oczywiście należy mieć – ale rolę konta firmowego może pełnić zwykłe „konto osobiste”. Zakładanie dodatkowego konta to po prostu wygoda i „inwestycja” w porządek w finansach. Wiele osób uważa, że musi założyć reklamowane przez banki „konto firmowe” – otóż nie musi i chcę to wyraźnie zaznaczyć, w pełni wystarczy konto osobiste : ) W tym miejscu zachęcam do zapoznania się z polecanymi przeze mnie kontami bankowymi: Polecane konta bankowe i inne produkty finansowe.

Pieczątka, jak już wspomniałem, również nie jest wymagana – mimo tego wiele instytucji oraz firm ma w formularzach/wnioskach/drukach pole właśnie na pieczątkę. Pieczątki można używać przy fakturach lub umowach, ale oczywiście nie trzeba. Gadżet często przydaje się w momencie, w którym ktoś prosi o dane do faktury – wystarczy przybić pieczątkę : ) Mimo braku konieczności, myślę że nie ma sensu na tym oszczędzać, tym bardziej, że to wydatek około 30zł.

Na pieczęci powinny znaleźć się następujące informaje :
– Pełna nazwa firmy
– Adres firmy
– REGON
– NIP
– dodatkowo może być to jeszcze : numer telefonu, e-mail, fax

 

To wszystko!

To wszystko, założenie własnej działalności naprawdę jest takie proste. Pamiętaj o mądrym wyborze formy opodatkowania : ) Pozostaje mi życzyć Ci powodzenia! Mam nadzieję, że pomimo własnej działalności dalej znajdziesz czas na odwiedzanie getpaid20.pl : )

Dołącz do grupy Get Paid 2.0 i zacznij zarabiać pieniądze!

Komentarze (2)

 1. Miłosz

  Świetny blog i czytam regularnie 🙂
  Mam pytanie, które nurtuje mnie już od początku mojej przygody z zarabianiem w internecie i nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
  Mam 19 lat, za moment zaczną pracę na umowę o pracę.
  Jeżeli zarobiłbym przez internet np. trochę na giełdzie, trochę na skróconych linkach i w sumie zarobiłbym 500zł w ciągu miesiąca. To jak wygląda rozliczenie podatkowe w takiej sytuacji. Jeśli normalnie pracuję zawodowo i po pracę klikam coś w internecie. Mogę w jakiś sposób rozliczyć się z tego bez konieczności zakładania DG? Zaczynam dorosłe życie i za cholerę(przepraszam za wyrażenie) nie chcę mieć problemów z niepłaceniem podatków i w ogóle z całym urzędem podatkowym.
  Wiem że może to być trochę zagmatwane. Starałem się to napisać jak najbardziej czytelnie. Jeżeli coś jest nie jasne, to rozpiszę to jeszcze dokładniej 🙂

  Odpowiedz
  1. mysc (Get Paid 2.0)

   Cześć! Dziękuję za opinię 🙂 Doskonale Cię rozumiem, bo sam długo szukałem odpowiedzi na pytania dotyczące podatków. Jak słusznie zauważyłeś – w tej tematyce nie ma jasnych odpowiedzi.
   Wszystko zależy od tego w jakich serwisach zarabiasz, czy jest tam umowa zlecenie lub o dzieło, czy też po porstu dostajesz pieniądze bez żadnych dokumentów. Nie powinieneś się martwić przychodami z tytułu wspomnianych umów – wówczas serwis w którym zarabiasz sam zapłaci za Ciebie podatek (np. portmmo), a jeśli nie, to przynajmniej wyśle PIT roczny (np. linktogame).

   Przejdźmy do serwisów „bez formalności”. Osiągając przychody nieregularne, nie trzeba zakładać działalności gospodarczej. Wystarczy uwzględnić takie przychody w picie rocznym, bez wcześniejszych zaliczek miesięcznych. Niestety – każdy Urząd Skarbowy różnie interpretuje pojęcie regularnych przychodów z tytułu działalności gospodarczej. Czasami, po kilku latach, nieświadomy niczego obywatel może się dowiedzieć, że prowadził niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Wówczas trzeba uregulować zaległe składki. Żeby uniknąć takiej sytuacji, polecam po prostu udać się z Twoim pytaniem do Urzędu Skarbowego pod który podlegasz.

   Akurat Ty jesteś w dość komfortowej sytuacji, bo pracujesz na umowie o pracę. Jeśli założysz działalność gospodarczą, będziesz zwolniony z ZUSowkich składek ubezpieczenia społecznego (bo te reguluje już za Ciebie Twój pracodawca) i do zapłacenia pozostanie Ci tylko ubezpieczenie zdrowotne. Działalność gospodarcza pozwala na wybór najbardziej opłacalnej dla Ciebie formy opodatkowania – i od pewnej kwoty przychodu możesz dzięki temu sporo zaoszczędzić. Więcej o formach opodatkowania przeczytasz tutaj.

   Pozdrawiam
   mysc

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *