Formy opodatkowania działalności gospodarczej. Którą wybrać?


Ten wpis jest niejako uzupełnieniem poradnika dotyczącego zakładania firmy. Otóż jako przedsiębiorca musisz zadeklarować formę opodatkowania już we wniosku CEIDG. Postaram się kompleksowo i zrozumiale opisać każdą z czterech możliwych form.

AKTUALNOŚĆ POTWIERDZONA DNIA : 17.05.2016

 

Otóż do wyboru mamy :

– Opodatkowanie na zasadach ogólnych
– Podatek liniowy
– Ryczałt od przychodów ewidencjonalnych
– Karta podatkowa

 

1) Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Opodatkowanie na zasadach ogólnych to rozwiązanie dla osób, których działalność wymaga ponoszenia kosztów. Im wyższe koszty, tym lepiej – ponieważ wszelkie koszty potrzebne do uzyskania przychodu możesz odpisać od dochodu. Podstawą opodatkowania jest tutaj właśnie dochód (różnica przychodów i kosztów). Wszelkie przychody i koszty należy wykazywać w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.

Przykład :
Prowadzisz drogerię. W hurtowni kupiłeś krem za 15zł, by następnie sprzedać go za 20zł.

Przychód : 20zł
Koszty : 15zł
Dochód : 5zł

Dopiero od 5zł obliczany jest podatek. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że kosztem uzyskania przychodu może być na prawdę wiele rzeczy np. benzyna, środki czystości niezbędne do utrzymania odpowiedniej jakości lokalu, czynsz za wynajem lokalu, itd.
Zasady ogólne zawierają dwa progi podatkowe :

– Podatek 18% do dochodu rocznego 85 528 zł
– Podatek 32% od dochodu rocznego 85 528 zł

Po przekroczeniu 85 528 zł nie zapłacimy 32% od całości dochodu, a tylko od nadwyżki ponad kwotą graniczną. Przykładowo zarabiając 90 000 zł (dochód) nasz podatek wyniesie 18%*85528 + 32%*4472.
Korzystając z tej formy opodatkowanie przedsiębiorca ma prawo do różnego rodzaju ulg podatkowych odliczanych od dochodu lub bezpośrednio od podatku, np. :

– składka zus (odliczana od dochodu)
– darowizny na cele kultu religijnego (odliczana od dochodu)
– krwiodastwo (ulga odliczana od dochodu)
– składka zdrowotna (odliczana od podatku)
– ulgaprorodzinna (odliczana od podatku)

 

2) Podatek liniowy

Tą formę opodatkowania można wybrać tylko do momentu osiągnięcia rocznego przychodu 800 tys. euro. Podatek liniowy nie daje możliwości odliczania ulg podatkowych (z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego oraz składek na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Z wyjątkiem tej różnicy działa na takiej samej zasadzie jak opodatkowanie na zasadach ogólnych – podatek wyliczamy od dochodu, tj. różnicy przychodów i kosztów ich osiągnięca.

Obowiązuje jedna stawka podatkowa, niezależnie od wysokości dochodów – 19%. Podatek może okazać się opłacalny dopiero po przekroczeniu dochodu rocznego 85 528 zł – do tego momentu korzystniej wyjdzie się na zasadach ogólnych.

 

3) Ryczałt od przychodów ewidencjonalnych

Ryczałt od przychodów ewidencjonalnych to niestety często rozwiązanie które wybierają osoby leniwe, nie kierując się przy tym wysokością podatku. Brak konieczności prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów może być kuszący, ale w niektórych typach działalności bardzo źle się na tym wychodzi w stosunku do zasad ogólnych. Podobnie jak w przypadku podatku liniowego, nie mamy tu możliwości zastowania ulg podatkowych.

Ryczałt to forma opodatkowania w której podatek płaci się od przychodów bez względu na poniesione koszty. Wracając do naszego przykładu z drogerią :

Przychód : 20zł
Koszty : 15zł
Dochód : 5zł

Podatek zapłacimy od przychodu, czyli od 20zł : ) Takie rozwiązanie jest korzystne tylko dla firm, które nie mają wysokich kosztów (aczkolwiek i tak należy zrobić symulację i policzyć czy czasem korzystniej nie wyjdzie się na zasadach ogólnych).

Stawka podatku ryczałtowego zależy od typu działalności, poniżej prezentuję konkretne wartości :

– 3% – handel i usługi gastronomiczne

– 5,5% – działalność wytwórcza i budowlana

– 8,5% – wynajem i dzierżawa (bez wypożyczalni)

– 17,5% – pośrednictwo w handlu hurtowym, wypożczalnia

– 20% – niektóre wolne zawody, np. psycholog, dentysta, tłumacz
Ciekawostka : Z takiej formy opodatkowania nie mogą skorzystać właściciele aptek, lombardów oraz kantorów.

 

4) Karta podatkowa

Za pomocą karty podatkowej mogą sie rozliczać tylko osoby działające w branży usługowej, wytwórczo-usługowej oraz handlowej. Jeżeli ryczałt od przychodów ewidencjonalnych jest rozwiązaniem dla leniwych, to karta podatkowa stanowi rozwiązanie dla super leniwych osób.

Ta forma opodatkowania polega na płaceniu co miesiąc STAŁEJ stawki opodatkowania ustalonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Stawka ustalana jest na cały rok podatkowy i w tym czasie nie ulegnie zmianom bez względu na przychody, koszty oraz dochody. Jej wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności, zakresu działań, liczby mieszkańców miejscowości w której prowadzona jest działalność, a także liczby zatrudnionych pracowników.

Żeby zakwalifikować się do „karty podatkowej” (która tak na marginesie może być dużo mniej opłacalna od zasad ogólnych – w których podatek po odjęciu ulg może wynieść 0zł) trzeba spełnić następujące warunki :

– Nie można prowadzić jednocześnie innej działalności gospodarczej
– Małżonek nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym zamym zakresie
– Nie można korzystać z usług innych firm (z wyjątkiem księgowości)
– Można zatrudniać pracowników tylko na umowę o pracę (umowy o dzieło lub zlecenie dyskwalifikują z ubiegania się o kartę podatkową)

 

Podsumowanie

Każda z form opodatkowania ma swoje plusy oraz minusy, każda z nich w pewnych okolicznościach może być najbardziej opłacalna. Na pytanie które sobie zadajesz, tzn. jaką formę opodatkowania wybrać – możesz odpowiedzieć tylko Ty. W tym celu powienieneś przeprowadzić symulacje róznych wariantów i obliczyć wariant z najmniejszym podatkiem. Życzę powodzenia i zapraszam do kompleksowego poradnika dotyczącego zakładania firmy.

Dołącz do grupy Get Paid 2.0 i zacznij zarabiać pieniądze!

Komentarze (1)

  1. Ewa

    Artykuł godny polecenia! Wielu, szczególnie młodych przedsiębiorców, nie do końca orientuje się w tym jak rozliczana jest (lub dopiero będzie) ich działalność – przedstawione przykłady na pewno rozjaśnią obraz niejednemu z nich.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *