Technika sieci stron sprzedażowych (mini-stron)


Cześć!

Dzisiaj przedstawię coś bardziej praktycznego. Ostatnio było sporo teorii – ale chyba rozumiecie, ze bez teorii zwykle nie ma praktyki? Mówię zwykle, bo jednak – akurat w zarabianiu pieniędzy – teoria nie zawsze jest potrzebna, wręcz uważam że komplikowanie prostej rzeczy teorią często bardziej szkodzi niż pomaga. Zarabianie to w sumie prosta sprawa – po prostu ktoś musi dać Ci pieniądze w zamian za coś czego potrzebuje 🙂 Pomimo tego, myślę, że warto jednak wiedzieć chociaż skąd się te pieniądze biorą. Niby to taka oczywista rzecz, pieniądze po prostu są w obrocie, ale przecież skądś się wzięły, prawda ?:)

 

Technika sieci stron sprzedażowych (mini-stron)

Przechodzimy już do tematu wpisu 🙂 Po raz pierwszy przeczytałem o tej trechnice w książce „Programy partnerskie w praktyce”, Tomasza Urbana. Autor nazywał ją „mini-strony” – ale sama metoda ma też inne nazwy, np. „sieć stron sprzedażowych”. Szczerze mówiąc o tej technice czytałem dobre 2 lata temu, później spotkałem się z nią w co najmniej kilkudziesięciu wypowiedziach użytkowników zarabiam.com i make-cash.pl, ale dopiero niedawno zrozumiałem jej potencjał. To tak à propos tego, że nigdy nie wiadomo kiedy coś czego się dowiedziałeś, okaże się przydatne. Może nawet ten wpis wydaje Ci się w tej chwili bez sensu – a za jakiś czas, może właśnie za 2 lata, jednak wyciągniesz z niego coś wartościowego 🙂

Pamiętacie mój tekst na temat odpowiedniego doboru programu partnerskiego? Stosując tą technikę nie trzeba się do niego stosować. We wspomnianym tekście, w dużym skrócie, radziłem by najpierw zastanowić się GDZIE reklamujemy, a dopiero później CO. Tutaj może być na odwrót, ale oczywiście nie musi – bo dodatkowe wspracie w postaci planu reklamowania jest zawsze w cenie 🙂

Zarabianie na własnej stronie/blogu kojarzy się z czymś o wiele bardziej stabilnym niż inne metody (nie mam tu na myśli bloga, takiego jak mój, mój blog opiera się o tzw. „influence marketing” i to jest dość stabilne, mam na myśli bardziej bezosobowe blogi). Niestety ta stabilność nie jest do końca prawdą – strona i jej treść jest oczywiście stabilna (facebook jej nie skasuje, tak jak zdarza się to z fanpage’ami :>), ale samo zarabianie nie do końca. Tutaj też czeka na nas wiele filtrów, konkurencji i trudności.
Od razu powiem, że to nie jest czas i miejsce by kogokolwiek uczyć krok po kroku jak wykonać stronę www, wgrać na serwer, podpiąć domenę, itd. W internecie na pewno znajdziesz dużo lepsze poradniki, niż ten który umieściłbym we wpisie 🙂 Podam Ci jednak pomocne linki dot. pominiętych przeze mnie tematów.

 

Na czym to polega?

W dużym skrócie całość polega na wykonywaniu LP (landing page), reklamowaniu ich, tworzeniu zaplecza linkowego i zostawianiu na korzyść tworzenia nowego LP. Wszystkie Twoje strony powinny być ze sobą podlinkowane i połączone bannerami reklamowymi, w taki sposób aby każda nowa strona napędzała również ruch na starszych. Jak widzisz, całość będzie działać jak jedna duża sieć wzajemnie napędzających się stron – i na tym właśnie ta technika „z grubsza” polega 🙂 Swoją sieć możesz jeszcze dodatkowo połączyć ze zbieraniem adresów e-mail, o czym rozpisałem się tutaj.

 

Czym dokładnie jest landing page, a czym „mini-strona”?

Landing page to strona sprzedażowa, czyli strona której jedynym celem jest „nakłonienie” kogoś do dokonania zakupu, zostawienia maila, rejestracji. Ta „sprzedaż” w nazwie nie zawsze odnosi się do faktycznej sprzedaży – raczej do akcji, a pod „akcję” można podstawić wiele czynności których oczekujemy od odwiedzających 🙂 Przeważnie taka strona nie ma podstron, może podam dwa przykłady :

Jak widzicie, to są proste strony. Ewidentnie widać, że zostały zrobione w celu reklamowym, dodatkowo nie mają treści – więc ciężko byłoby je pozycjonować pod względem np. charakterystycznych dla graczy sformułowań. Dlatego nie polecam używać typowych LP, polecam używać właśnie czegoś w rodzaju „mini-strony”. Oczywiście również podam przykład, niestety nie należy do mnie, ale idealnie się wpasowuje w definicję :

Cała ta strona, według mnie, istnieje tylko po to by sprzedawać/polecać książki odnośnie manipulacji z programu partnerskiego Złotych Myśli. Widać, że strona jest stara – ale jest doskonałym przykładem. Na dysku starego komputera mam też jakieś swoje „mini-strony”, jak się do nich „dokopię” oczywiście Wam pokażę jak to wyglądało u mnie. W razie czego wrzucę je tutaj na blogu, lub na fanpage’u 🙂 Jedna z tych stron na pewno była o allegro, przedstawiała historię portalu, różne poradniki odnośnie handlu internetowego, e-mailowy kurs sprzedaży i oczywiście dużo nawiązań do sprzedawanych książek 🙂 Jeśli zastanawiasz się dlaczego już nie jest w internecie, zaraz do tego przejdę 🙂

 

Koszty tworzenia sieci

Oczywiście płatny hosting i własne domeny (a raczej domena, o czym zaraz powiem :>) nie są absolutną koniecznością – aczkolwiek ze swojej strony polecam mieć wszystko własne. W przeciwnym razie nie będziesz miał żadnej kontroli nad swoją „maszyną”. Myślę, że szkoda czasu na uzależnianie swoich dochodów od darmowych kont hostingowych, które w każdej chwili mogą się „zamknąć” lub zamknąć Twoją stronę. W dodatku, to nie jest tak, że darmowy hosting faktycznie jest „za darmo” – mamy tam przeważnie bardzo dużo (również darmowych :>) reklam.

Domena na pierwszy rok w większości firm jest faktycznie darmowa, a przedłużenie wyniesie około 100zł + VAT. Nikt nie jest zobligowany do przedłużania, w razie rezygnacji wystarczy nie zapłacić przysłanej faktury – wówczas po prostu utracisz domenę.

Przykłady firm z darmową domeną „.pl” na rok :
– nazwa.pl
– home.pl
– domena.pl
– az.pl

Ze swojej strony polecam natomiast LINUXPL.COM (tutaj stoi blog :>), zarówno do wykupienia domeny (która będzie kosztowała kilkanaście złotych za pierwszy rok, za to przedłużenie wyniesie około 75zł + vat) jak i hostingu/serwera.
Najtańszy pakiet miejsca na serwerze będzie Cię kosztował około 50zł rocznie – i powinien w pełni wystarczyć do zorganizowania „mini-stron”, przynajmniej na początku.

Dobra, dobra, czyli każda „mini-strona” to osobna domena? Przecież te koszty roczne będą po czasie ogromne. No właśnie, będą – i to jest właśnie powód dla którego moje „mini-strony” są offline. Po prostu sieć na siebie nie zarobiła i nie przedłużyłem domen. Tutaj jest dużo ciekawsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie, którego się już niestety nie podjąłem – a szkoda. Otóż tak naprawdę do pełni szczęścia wystarczy Ci tylko JEDNA domena 🙂 Każdą „mini-stronę” możesz tworzyć na sub-domenach, których ilość jest nieograniczona. Pomimo posiadania X stron – co roku będziesz opłacał tylko jedną domenę. Rejestrując, np. domenę „abcd.pl” możesz stworzyć przykładowe „mini-strony” :

 • manipulacje.abcd.pl
 • allegro.abcd.pl
 • konkursy.abcd.pl
 • iphone.abcd.pl
 • gra-rpg.abcd.pl

a każda z tych stron, pomimo swojej zawartości, będzie miała dwa zadania : promowanie danego programu partnerskiego i reklamowanie pozostałych „mini-stron”. W celu tego reklamowania, polecam nawiązywać w tekstach do pozostałych stronek i odpowiednio ustawić rotator bannerów (tak by losowo reklamowały się wszystkie strony – czyli każda, reklamuje każdą).

Osoby które poważnie myślą o zarabianiu na własnych stronach metodą „mini-stron”, powinny zarejestrować jak najkrótszą domenę nie kojarzącą się z niczym – tak, żeby to nazwa subdomeny wskazywała na zawartość. To będzie wyglądać dużo lepiej od domeny będącej słowem 🙂

 

Założenie strony/bloga

Tak naprawdę to nic trudnego. Możemy wykonać stronę na kilka różnych sposobów, m.in :

– napisanie całości samemu

– pobranie darmowego szablonu html + edycja własna

– użycie jednego z gotowych skryptów do zarządzania treścią na stronie

Specjalnie nie podaję linków do miejsc gdzie możemy za darmo założyć bloga, bo odradzam uzależnianie swojego projektu od takich platform.

Dla każdej z powyższych metod przydatna będzie umiejętność obsługi jakiegoś programu graficznego oraz oczywiście chociażby podstaw z HTML/CSS.
PHP chociaż oczywiście jest bardzo ważny, na początek możemy pominąć i posłużyć się gotowymi skryptami które można pobrać z internetu.

Linki, które mogą się okazać pomocne :

– http://www.kurshtml.edu.pl/html/zielony.html – profesjonalny, lekko napisany, kurs html. Osobiście uczyłem się z tego około 9 lat temu. Kurs jest na bieżąco aktualizowany i wzbogacany o nową wiedzę. Polecam (menu kursu jest po prawej stronie).

http://www.kurshtml.edu.pl/skrypty/index.html – darmowe skrypty PHP i JAVASCRIPT (właściwa lista znajduje się po prawej stronie).

http://www.kropleinternetu.biz/skrypty.php – darmowe skrypty PHP

Popularne darmowe systemy zarządzania treścią to, m.in :

– WordPress – https://pl.wordpress.org/

– Drupal – http://www.drupal.pl/

– PHP-Fusion – http://www.php-fusion.pl/

– Mambo – http://www.computerworld.pl/ftp/mambo.cms.html

 

Wiecznie zielone „mini-strony”

Termin „wiecznie zielone” odnosi się do stron, których treść będzie zawsze aktualna. Jeśli nie dasz rady dobrać odpowiedniego programu partnerskiego, możesz wstawić reklamy google adsense lub linki skrócone. Pewnie interesują Cię przykłady takich wiecznie zielonych stron?:) Mogą to być np. zasady gry w pokera, strony historyczne, prawa matematyczne, chemiczne, fizyczne, recenzje jakiegoś produktu (tak długo jak będzie istniał produkt, Twoja recenzja będzie aktualna), poradniki (np.  jak zainstalować windows 8), diety, plany treningowe, przepisy kulinarne, itd. Na pewno sam dodasz do tej listy jeszcze wiele pozycji 🙂

 

Wstępne pozycjonowanie SEO – czyli co zrobić po skończeniu strony

Nie jestem odpowiednią osobą by mówić Ci jak pozycjonować stronę, to mówię od razu 🙂 Nie czuję się pewnie w tej tematyce i raczej opieram się na szczęściu. Blog pozycjonuje się praktycznie sam, naprawdę prawie nic w tym kierunku nie robię 🙂 Poniższe punkty to raczej rady od nowicjusza dla nowicjusza 🙂

1. Dodaj stronę do google (lub umieść link na stronie już dodanej – wówczas google sam znajdzie i doda naszą stronę). By dodać nową stronę do indeksu google’a należy wejść tutaj :
https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

2. Uzupełnij meta-tagi na każdej podstronie. Więcej : http://www.kurshtml.edu.pl/html/pozycjon…mocja.html

3. Zadbaj o unikalne treści – nie kopiuj treści innych stron. W treści na stronie „wpleć” słowa kluczowe pod którymi pozycjonujesz stronę, np. „Wiele osób zastanawia się jak manipulować ludźmi” -> z czego „jak manipulowac ludźmi” to właśnie słowa kluczowe (a na „mini-stronie” znajdują się oferty książek dot. manipulacji).

4. Dodaj stronę do katalogów SEO, przykładowy spis katalogów znajduje się tutaj : http://www.katalogiseo.info/

5. Pisz artykuły/teksty na innych stronach (najczęściej typu „PRECEL”, ale również mogą być to komentarze na różnego rodzaju blogach/portalach lub posty na forach) i zawieraj w nich słowa kluczowe oraz link do swojej strony.

Nie będę polecał tworzenia fanpage’a, bo przy tworzeniu sieci – to bez sensu, pożre za dużo czasu. Możesz natomiast stworzyć kanał na YouTubie – to akurat nie wymaga ciągłego dodawania nowych filmów. Po prostu dodaj trochę filmików związanych z daną niszą (tematyką Twojej „mini-strony”) i na każdym filmie podaj link do swojej stronki. Więcej już nic nie powiem 🙂 Myślę, że z korzyścią dla Was, odsyłam bardziej zainteresowanych do stron a’la : http://poradnik-seo.pl/. Tutaj temat pozycjonowania jest poruszony kompleksowo, a przynajmniej tak się wydaje 🙂
Dodatkowo warto wpisać w wyszukiwarkę hasła „pozycjonowanie 2015” i „pozycjonowanie 2016” – co jakiś czas zmieniają się algorytmy google i warto z tym być na bieżąco.

 

Podsumowanie

Wbrew pozorom, to bardzo popularna metoda zarabiania w programach partnerskich. Może nie każdy, aż tak tnie koszty żeby działać na jednej domenie – ale sieci stron w internecie istnieją. Jestem pewny, że trafiłeś do nie jednej sieci i nawet nie wiedziałeś, że to tak naprawdę strona sprzedażowa. Pamiętaj, że swoją sieć możesz połączyć z e-mail marketingiem!
Mam szczerą nadzieję, że wpis okazał się dla Ciebie pomocny i pomoże Ci w osiąganiu coraz wyższych internetowych zarobków 🙂 Oczywiście w razie jakiś pytań, zachęcam do komentowania – na pewno odpowiem 🙂

 

Pozdrawiam
mysc

Dołącz do mentoringu Get Paid 2.0 i zacznij zarabiać w internecie!

Komentarze (3)

 1. FunnybunnyFunnybunny

  Super art :]

  1. myscmysc (Get Paid 2.0)

   Dziękuję za opinię! Mam nadzieję, że okaże się przydatny również w praktyce! 🙂

 2. ZenekZenek

  Takie sobie, nic nowego

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *